Prizegiving 2013

On Tuesday 26 November 2013, the SCCC held its annual prizegiving function in the hall of the Glenwood House Music Academy.

The following choristers were honoured for their contribution towards making the SCCC a resounding success in 2013:
 

1. MEMBERS LEAVING THE CHOIR:

  • Juasinta Bell
  • Megan Calder
  • Gunther Faber
  • Robyn Franklin
  • Jacques Leukes
  • Joslyn Osborne
  • Sumare Prinsloo
  • Alicia van Zyl
  • Ethenne Venter
  • Karla Viljoen

 

2. LEADERSHIP  AWARDS

The leadership body of the SCCC were honoured for their hard work in helping manage rehearsals, concerts, camps and tours throughout the year - a daunting task!

 

 

 


Cornel Engelbrecht (Headboy)   Arno Hollander (Deputy Headboy)

 

 



 

3. KKNK KANNA MEDALS

 

ALBERTUS, Kerwin; ARRIES, Joy; BARNARD, Charlotte; BARNARDO, Elisa; BARUCH, Herman; BASSON, Bianka; BELL, Juasinta; BESTER, David; BESTER, Michaela; BLIGNAUT, Ashlynne; BONHEIM, Angela; BOTHA, Terena; BROWN, Kathryn; CALDER, Megan; CARELSE, Candice; CHRISTIE, Simoné; CLAASSENS, Kristine; CLIFTON, Kayla; COETSER, Martin; CRONJE, Emma; CROZIER, Shani; DE BRUIN, Andria; DE VILLIERS, Shirley-Mari; DEISTER, Brighitte;

DINGI, Esona; DU TOIT, Janniké; ENGELBRECHT, Cornèl; FABER, Gunther; FERREIRA, Malisa; FILLIES, Dantè; FORTUIN, Mary-Jo; FRANKLIN, Robyn; GEDULD, Zoë; GOULD,  Mila; GOUWS, Marize; GRINDLAY, Caera; GROBBELAAR, Tyrese; GROBLER, Michelley; GROENEWOUD, Dihandri; HERHOLDT, Inneke; HOLLANDER, Arno; JACOBS, Jacobus; JOUBERT, Erin; KABONI, Cara-Suegnet; LEUKES, Jacques; LOTTERING, Inge; LOUIS, Keerah; LUCAS, Inge; MANCHEST , Branwen; MARAIS, Anita; MARAIS, Danae; MARAIS, Margaret-Rose; MARAIS, Marizyl; MARX, Anja; MATIWANE, Ngamela; MAZALENI, Salathiso; MOORE, Mia; MULLER, Melandi; OSBORNE, Joslyn; POTGIETER, Cara; PRINSLOO, Sumaré; REDGARD, Simoné; ROON, Esmeralda; SCHEEPERS, Marizanne; SCHOEMAN, Liandré; SMIT, Anna; SMITH, Devon; SMUTS, Jade-Leigh; STRYDOM, Rolandi; SWANEPOEL, Chanté; SWART, Lisa; TAIT, Este'; THORPE, Nicole; TITUS, Hymne; TITUS, Jovian; TOBIAS, Psalm; TREURNICHT, Breyten; VAN DER WESTHUIZEN, Chanté; VAN NIEKERK, Ben; VAN SANTEN, Annika; VAN WYK, Ashanti; VAN WYK, Le-Quin; VAN ZYL, Alicia; VILJOEN, Karla; WERNER, Anemie; YOUNG, Gillian; Zeman, Tasja. 

 

 

 

4. SPECIAL CERTIFICATES OF MERIT:  MUSICAL CONTRIBUTIONS:


The following members were awarded prizes for the musical contributions they made towards the success of the choir - on and off the stage:

 

 

 Cornel Engelbrecht (Piano Accompaniment)        Mila Gould (Ethnic soloist)

Le-Quin van Wyk (Percussion)   Ashanti van Wyk (soloist)

Brighitte Deister (soloist)       Caera Grindlay (soloist)

Ngamela Matiwane (Ethnic percussionist)  Kayla Clifton (soloist)

 

 

 

 

5. LONG SERVICE AWARDS:

 

 

 


 

 

 

6. PRESTIGIOUS AWARDS:

 

 

George Culture Link “Carpe Diem” Floating Trophy for 1st Year

 

Awarded to members in their first year who faced particular challenges and rose to such challenges with commitment and excellence.

 

Kayla Clifton

Lishé Hofmeyr "Con Spirito" Floating Trophy for Juniors (1-3 Years)

 

Awarded to a junior member of the Choir who distinguished him/herself by "stepping in and stepping up to the diverse challenges of choir membership.

 

Margaret-Rose Marais

"Crescendo" Floating Trophy

Awarded to a member whose individual spirit has contributed greatly to the success of the Choir

 

Erin Joubert

"Capriccio" Floating Trophy

Awarded to a member whose individual personality is "a breath of fresh air" to the Choir

Chante' van der Westhuizen

 

Eddie Lottering "Logistica" Floating Trophy 

Awarded for excellence in logistic support and service to the Choir

 

 Susan Lottering "Persona Ordinata" Floating Trophy 

Awarded for excellence in the caring for, and pride in wearing the choral uniform of the Choir

 

 Louise Hofmeyr "Jubilate" Floating Trophy

Awarded to a member who lives his/her identity in the Choir, excelling and showing healthy character-traits and leadership skills, thereby contributing greatly to the unity of the group.

 

“Ritmico” Trophy:  Best Percussion Contribution

 

Ronel Vermaak Floating Trophy - Award for 100% Attendance

Awarded to children who have a 100% attendance of workshops, rehearsals, camps and concerts for a one-year period.

 

 

 

Thysie Booyens "Ex Animi" Floating Trophy 

Awarded to members who have made a unique contribution to the choir's success

 

Conductor's "Cantare" Floating Trophy

Awarded to members with unique musicality, utilizing their gift in the advancement of the overall excellence of the Choir

 

Chairman's "Excelsior" Floating Trophy

Awarded to a member who has been a worthy ambassador of the Choir, showing leadership and good service to the Choir.

 

Dawn Victor Floating Trophy for Best Voice Group: 1st Sopranos

Dawn Victor Floating Trophy for Voice Group with best spirit: 1st Altos